0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Zapiekanka z kurczakiem

04.01.2019

Szu­ka­cie cze­goś smacz­nego i pożyw­nego na zimowe dni? Kur­czak zapie­kany z ziem­nia­kami, bocz­kiem i serem to nasza pro­po­zy­cja. Doda­li­śmy do niego sporo ostrej papryki, ale jeśli nie prze­pa­da­cie za tym sma­kiem lub chce­cie podać danie dzie­ciom, może­cie użyć jej mniej lub z niej zre­zy­gno­wać.

 

Składniki:

 

Pierś dokładnie myjemy, usuwamy błonki i chrząstki. Dzielimy na cztery części. W miseczce przygotowujemy marynatę z oliwy, papryki, rozdrobnionego czosnku i soli. Mięso wkładamy do marynaty na przynajmniej godzinę. Ziemniaki obieramy i kroimy na talarki lub pół talarki. Wkładamy do naczynia żaroodpornego skrapiamy oliwą, solimy i dodajemy papryki wedle uznania. Mieszamy. Między ziemniaki wkładamy kawałki marynowanego kurczaka i całość pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 st. przez ok. 40 minut. Trzemy ser. Pokrojony w kostkę boczek podsmażamy na patelni. Na kilka minut przed końcem pieczenia, posypujemy danie tartym serem i smażonym boczkiem i wkładamy jeszcze na chwilę do piekarnika. Gotowe danie posypujemy szczypiorem.

 

Uwaga!

Pieczone ziemniaki będą bardziej chrupiące, jeśli zaraz po obraniu i pocięciu włożycie je na 15 minut do garnka z zimną wodą.

 

Poznaj nasze sery