0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Zapiekane ziemniaki

08.09.2018

Kar­to­fle, pyry, ziem­nia­ki… W pol­skiej kuchni zago­ściły zale­d­wie 300 lat temu, a dziś nie wyobra­żamy sobie bez nich życia. Na co dzień są nie­za­stą­pio­nym dodat­kiem do dań głów­nych, ale cza­sem warto ser­wo­wać je jako oddzielną przy­stawkę. Ziem­niaki zapie­kane z serem to duet ide­alny!

 

Skąd się wzięły ziemniaki w Polsce? Otóż król Jan III Sobieski, przy okazji odsieczy wiedeńskiej przesłał swojej ukochanej Marysieńce prezent w postaci… worka z tym egzotycznym wówczas warzywem. Jego hodowlą zajął się następnie królewski ogrodnik. Od tamtej pory kartofle zyskiwały sobie coraz więcej zwolenników. Były nawet wychwalane przez poetów. Nauczono się przyrządzać je na wiele sposobów, robić z nich mąkę, alkohol, a nawet kawę! Z czasem stały się tak popularne i tanie, że zaczęto je traktować jak pokarm dla ubogich. Gotowano z nich słynne “bida zupy” zwane rumfordzkimi. Obecnie mamy w Polsce aż 120 odmian ziemniaka! Od sałatkowych po odpowiednie do gotowania czy grillowania. Oto jeden z pomysłów na to, co możemy zrobić, gdy mamy w domu ziemniaki i ser.

 

Zapiekane harmonijki z ziemniaka

 

6 dosyć dużych ziemniaków grillowych

250 g boczku wędzonego

250 g tłustego sera żółtego,

np. Butterkäse “Sery z Goliszewa”

cebulka szalotka

sól, pieprz

 

 

 

Ziemniaki dokładnie myjemy. Nie obieramy. Nacinamy je równomiernie na dość cienkie plasterki, ale tak, by nie przeciąć ziemniaka do końca. Przed pieczeniem możemy lekko skropić kartofle oliwą. Wkładamy je do żaroodpornego naczynia i zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 200 st.C przez 20 minut. Ser wybieramy taki, który dobrze się topi. Kroimy go w cienkie małe plasterki lub ścieramy na tarce. Boczek tniemy w kostkę lub też w cienkie plasterki. Wyjmujemy podpieczone ziemniaki i czekamy aż lekko przestygną, by nie parząc sobie palców, bezpiecznie włożyć w wycięcia boczek i ser. Następnie wkładamy danie do piekarnika na kolejne 10 minut. Przez ten czas kroimy cebulkę, którą udekorujemy gotowe danie. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

 

 

 

Poznaj nasze sery