0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Najlepsze sery szwajcarskie

12.06.2018

Nie od dziś wiadomo, że jednym z towarów, z jakich słynie Szwajcaria są najlepsze sery. W tym właśnie kraju powstała potrawa fondue, czyli kawałeczki chleba zanurzone w uprzednio startym i stopionym serze. Oto niektóre gatunki szwajcarskich specjałów, obok których nie sposób przejść obojętnie!

Emmentaler – król serów

Ten zaliczany do serów półtwardych produkt wielu znawców uważa za królewski gatunek. Wytwarzany jest z krowiego mleka i wywodzi się z kantonu berneńskiego w zachodniej części Szwajcarii. Rozpoznamy go po sporych dziurach, żółtym kolorze oraz charakterystycznym słodko-orzechowym smaku. Emmentaler jest doskonały do przyrządzenia wybornego dania, jakim jest fondue.

Gruyère – najpopularniejszy ser szwajcarski

Podobnie jak ementaler produkowany jest z krowiego mleka oraz cechuje się łagodnym, orzechowym smakiem, jednak różni się od niego tym, że nie posiada charakterystycznych dziur. Ser dojrzewa przez 3, 6 lub 9 miesięcy w zależności od jego rodzaju. Czas dojrzewania wpływa także na smak produktu. Prawdziwe sery szwajcarskie tego typu pochodzą wyłącznie z tego kraju, z regionu Gruyères. Równie dobrze sprawdza się w fondue.

Appenzeller – sekret Szwajcarów

Wyrób pochodzący z malowniczego rolniczego kantonu Appenzell w północno-wschodniej Szwajcarii produkowany jest zgodnie z recepturą, która od 700 lat pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Ze względu na dojrzewanie w ziołowej solance charakteryzuje się intensywnym zapachem i specyficznym smakiem. Należy on do serów twardych oraz posiada małe dziurki.

Sery twarde, półtwarde, miękkie i półmiękkie

Wyroby serowarskie dzielą się na sery twarde, półtwarde, miękkie i półmiękkie, a wszystko zależy od ich konsystencji i ilości wody, którą zawierają. W serach miękkich znajdziemy jej aż 60%, półmiękkie zawierają 55%, półtwarde – 45-55%, a twarde jedynie 35-45% wody. Sery twarde i półtwarde dojrzewają o wiele dłużej, niż pozostałe gatunki i są gotowe do spożycia dopiero po około 7 miesiącach – w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet do 18 miesięcy. Tego typu serem jest na przykład Ementaler oraz Appenzeller. Sery półmiękkie, takie jak Raclette, dojrzewają od 3 do 6 miesięcy. Wśród serów miękkich wyróżniamy wyroby o białej skórce oraz takie, których skórka jest twardsza i charakteryzuje się beżowym odcieniem – przykładem tego drugiego jest Vacherin Mont D’or.

Poznaj nasze sery