0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Mundialowe przekąski

05.07.2018

Choć pił­kar­skie mistrzo­stwa świata w Rosji nie dały nam satys­fak­cji ze zwy­cięstw naszej dru­żyny, to emo­cje towa­rzy­szące zakoń­cze­niu tego wydarzenia są ogromne. Nie­za­leż­nie od tego czy kibi­cu­jemy Chor­wa­cji czy Fran­cji, uczcijmy finał mun­dialu pysz­nymi prze­ką­skami z moz­za­relli.

1. Bruschette

Składniki:

 

 

Pomidora sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy na drobne kawałki. W miseczce mieszamy pomidora z oliwą, rozdrobnionym czosnkiem i przyprawami. Dodajemy też drobno posiekaną świeżą bazylię. Mozzarellę ścieramy na tarce lub kroimy na cienkie małe plasterki. Pokrojoną na kromki bagietkę układamy na blaszce i lekko przyrumieniamy w piekarniku. Następnie wyjmujemy bułki i układamy na nich pomidory i mozzarellę. Wkładamy ponownie do piekarnia i czekamy chwilę, aż ser się rozpuści. Bruschette podajemy udekorowane listkiem bazylii.

 

 

 

 

2. Panierowana mozzarella

Składniki:

Mozzarellę kroimy na kawałki o grubości min. 1 cm. Obtaczamy je najpierw w mące, następnie w roztrzepanym i posolonym jajku, a na koniec w bułce tartej. Dociskamy, tak by panierka dobrze przywarła. Wkładamy do dobrze rozgrzanego oleju i przyrumieniamy ze wszystkich stron. Wyjmujemy, odsączamy nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym i podajemy ciepłe z dodatkiem ketchupu lub innych sosów.

 

 

 

Poznaj nasze sery