0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Jaka mozzarella najlepsza do pizzy?

10.06.2018

Myśląc „moz­za­rella”, od razu widzimy w wyobraźni białą kulkę zanu­rzoną w ser­watce. Jed­nak ta kró­lowa wło­skich serów może przy­bie­rać różne formy, nie zawsze zgodne z naszymi wyobra­że­niami. Dobrze jest wie­dzieć, którą z nich wybrać, by nasza domowa pizza wyszła jak naj­le­piej!

 

 

Każdy wytrawny smakosz wie, że oryginalnie mozzarella wytwarzana jest od wieków na południu Włoch w rejonie Kampania z mleka “di bufala” czyli bawolic. I wciąż pozostaje ona najbardziej ceniona przez koneserów. Jednak czy ta “najlepsza z najlepszych” jest odpowiednia do pizzy? Znawcy uważają, że wykorzystanie mozzarelli di bufala do tego celu jest wręcz barbarzyństwem, ponieważ największym jej atutem jest duża zawartość serwatki, nadającej specyficzny smak i gładkość. Jeśli chcielibyśmy użyć sera mozzarella di bufala do pieczenia, nawet po wielu godzinach odsączania, pod wpływem ciepła uzyskalibyśmy niepożądany efekt “gumowatości”.

 

 

 

Włoski specjał z Goliszewa

Mozzarella produkowana z mleka krowiego jest dziś już standardem. Może występować w formie małych kąsków, kulek lub warkoczy. Te sprzedawane są w opakowaniach zanurzone w serwatce i przeznaczone do szybkiego spożycia na świeżo. W naszej fabryce od kilku lat oferujemy ser o nazwie Mozzarella Sery z Goliszewa. Jego produkcja oparta jest na autentycznej włoskiej recepturze. Występuje w postaci małych kostek lub bloku i… nie ma zalewy. Być może zastanawiacie się dlaczego i czy przypadkiem nie jest tak, że nasz wyrób ma z prawdziwą mozzarellą niewiele wspólnego. Chcielibyśmy rozwiać te wątpliwości raz na zawsze.

 

 

 

Idealna do zapiekania

Ile razy zdarzyło się Wam kupić świetną, białą kulkę w zalewie, użyć jej do zapiekanki czy pizzy i… przeżyć rozczarowanie? Na forach możemy przeczytać wiele takich komentarzy. A to, że źle się topi, nie rozpuszcza się tak jak w pizzerii, że ciasto zmiękło. Jak już wiecie istnieje wiele form mozzarelli. Jedną z nich, doskonale znaną Włochom, jest mozzarella do pizzy, czyli taka, która sprzedawana jest bez zalewy i zawiera mniej tłuszczu i wody. Bo to są główne powody, dla których domowa pizza nie wychodzi jak należy. Podczas pieczenia nadmiar serwatki sprawia, że ciasto mięknie, a pozostałe składniki dosłownie pływają na powierzchni pizzy. Dlatego mozzarella bez serwatki jest wybierana przez restauracje i pizzerie do przygotowywania rozmaitych dań z apetycznie ciągnącym się serem. Taki produkt ma zwykle wydłużony kształt i bardziej zwartą konsystencję. Na świeżo trudno porównać jego smak ze smakiem mozzarelli w zalewie. Niektórym może wydawać się nijaki, bo tak naprawdę jego prawdziwe walory poznajemy dopiero po upieczeniu.

 

 

 

 

Chętnie poznamy Wasze opinie o naszej mozzarelli. Wypróbujcie ją do przygotowania pizzy, tostów lub innych smakowitych grillowanych lub pieczonych dań i napiszcie, co o niej sądzicie.

 

Poznaj nasze sery