0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Jak poznać, czy ser jest prawdziwy?

12.06.2018

Kochamy ser żółty za to, że jest jednym z najlepszych dodatków do wszelkiego rodzaju potraw. Nie tylko doskonale smakuje, idealnie komponując się z daniami, ale też dostarcza wiele cennych dla zdrowia składników. By wybrać prawdziwy żółty ser, skorzystaj z naszych wskazówek.

Kiedy ser jest serem?

Na półkach sklepowych można dziś znaleźć wiele pysznych produktów mleczarskich wysokiej jakości. Niestety obok nich są również wyroby jedynie je przypominające. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak wybierać odpowiedni produkt, by nie dać nabić się butelkę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opis na opakowaniu. Prawo zabrania sprzedawania wyrobów seropodobnych pod nazwą „ser”. Producenci często starają się obchodzić przepisy, określają swoje wyroby np. „typu Gouda”, tym samym omijają właściwe słowo i wprowadzają w błąd konsumentów.

Z czego składa się ser?

Kolejną ważną kwestią wskazująca na jakość sera jest jego skład przedstawiony na etykiecie. Prawdziwy wyrób powinien zawierać mleko, podpuszczkę, bakterie kwasu mlekowego oraz sól. Unikaj produktów z długim składem, w których znajdziesz np. olej roślinny, mleko w proszku czy soję oraz konserwanty.

Prawdziwy ser jest źródłem m.in. pełnowartościowego białka, wapnia, witamin A i D. Warto przy tym pamiętać, że jedynie wysokojakościowe sery pozbawione konserwantów i sztucznych składników są zdrowe i zachwycają smakiem. Taki produkt musi mieć swoją wartość, dlatego twoją podejrzliwość powinna wzbudzić cena – jeśli jest wyjątkowo niska. Ser żółty powinien kosztować przynajmniej 25-30 złotych za kilogram.

Gdzie kupić ser wysokiej jakości?

Po doskonały żółty ser oczywiście najlepiej byłoby udać się do tradycyjnej mleczarni lub sklepu specjalizującego się w sprzedaży tego wyrobu. Nie we wszystkich miastach jednak znajdziemy takie miejsca, dlatego warto wiedzieć, że nie ma nic złego w kupowaniu sera w marketach. Wiele z nich oferuje wyroby dobrej jakości, zarówno paczkowane, jak i te sprzedawane na wagę. Najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę na etykiety i skład wyrobów, a także sposób przechowywania. Jeśli masz wątpliwości, warto zawsze zapytać sprzedawcę o interesujące cię szczegóły.

Poznaj nasze sery