0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Jak powstaje ser?

20.01.2017

Ser żółty na pewno gościł na Twoim stole niejeden raz, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób powstaje? Nasi serowarzy zdradzą Ci wszystkie tajniki tego fascynującego procesu!

 

“Gdy mleko przyjeżdża do serowni, dokładnie sprawdzamy jego jakość (…)”

Zanim rozpoczniemy produkcję sera, musimy mieć produkt, z którego go stworzymy – mowa oczywiście o mleku. Gdy mleko przyjeżdża do serowni, dokładnie sprawdzamy jego jakość oraz określamy, ile procent tłuszczu zawiera. Jeżeli jakość jest satysfakcjonująca, wpuszczamy mleko do serowni, gdzie zostaje ono przelane do kotłów. Następnie dobieramy odpowiednie szczepy bakterii – to one odpowiadają za proces gęstnienie mleka i finalny smak sera. Bakterie wraz z podpuszczką dodajemy do znajdującego się w kotłach mleka. W skutek połączenia się tych składników powstaje tzw. skrzep, który w odpowiednim momencie zostaje pocięty przez serowara na ziarno serowe. Wbrew pozorom takie cięcie wcale nie jest łatwe – nie można pociąć skrzepu ani za wcześnie, ani za późno, a powstałe ziarno serowe również musi mieć odpowiednią wielkość.

 

Z pociętego skrzepu formujemy serowy blok. W zależności od rodzaju sera, dobieramy odpowiednią formę – okrągłą, prostokątną lub kwadratową. Gdy już uformujemy produkt, zabieramy go do solowni, gdzie ser zażywa kąpieli w solance, czyli po prostu w roztworze wody z solą. Najlepsza solanka to taka, w której wcześniej zażywało kąpieli już wiele serów – dzięki temu znajduje się w mniej wiele mikroelementów, które dobrze wpłyną na finalny smak produktu. Po kąpieli w solance sery pakujemy w specjalne folie, a następnie transportujemy do dojrzewalni, gdzie spędzą kolejne kilka tygodni. Podczas gdy bloki serowe dojrzewają, my nadzorujemy ten proces, co jakiś czas przewracając je na inny bok, lub przenosząc z zimnej do ciepłej dojrzewalni. Kiedy ser w końcu dojrzeje, przychodzi pora na sprawdzenie jego smaku.

 

Z każdego gatunku produkowanego u nas sera wybieramy po kilka bloków i rozkrajamy je, by ocenić ich kolor, smak i zapach. Dopiero gdy jesteśmy w pełni zadowoleni, pozwalamy im opuścić serownię.

Poznaj nasze sery