0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Jagna Goliszewska panna

29.05.2017

Jej recep­tura przy­wę­dro­wała do naszej serowni… ze szwaj­car­skiej wsi. W Goli­sze­wie zajęli się nią nasi naj­lepsi sero­wa­rzy. Dzięki nim nabrała pol­skiego cha­rak­teru, który odna­leźć można w każ­dym kęsie. Jaka jest goli­szew­ska Jagna? Przede wszyst­kim natu­ralna. Ale także bar­dzo smaczna!

 

 

 

 

Powstaje z najlepszej jakości polskiego mleka, do którego serowarzy dodają podpuszczkę i odpowiednie kultury bakterii. Wtedy w serowarskich kotłach zaczyna dziać się magia – powstaje skrzep serowarski, a po odpowiednim czasie serowarzy uformują z niego bloki, które trafią do kąpieli w solance, skąd powędrują do dojrzewalni.

 

Delikatny i wyważony smak sera Jagna zachwyca subtelną wyrazistością. Taką niespotykaną kombinacje udało się osiągnąć dzięki połączeniu szwajcarskich tradycji serowarskich z wiedzą i uczuciem goliszewskich serowarów. Właśnie dlatego każdy plasterek Jagny zachwyca polską delikatną słodyczą i typowymi dla szwajcarskich serów okami.

 

Smak Jagny zachwyca na wiele sposobów. Zacznijmy od najprostszych! Jej szwajcarsko-polski charakter świetnie prezentuje się na kanapkach – to proste danie ratuje z głodowej opresji tych z nas, którzy zawsze mają mało czasu. Docenicie go też podczas grillowania. Po prostu połóżcie na kawałku ulubionego mięsa plaster Jagny i czekajcie aż się roztopi, otulając go smakiem. Jak sami widzicie, Jagna to prosty i szczery ser, którego smakiem należy cieszyć się na co dzień, dokładnie tak, jak tego chcecie.

Poznaj nasze sery