0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Dlaczego ser dojrzewa w folii?

20.01.2017

Ser żółty może doj­rze­wać na dwa spo­soby – natu­ral­nie, na tzw. „suchą skórkę” lub w folii. Na czym polega ta druga metoda i dla­czego sto­suje się ją tak czę­sto w prze­my­śle sero­war­skim? Co zysku­jemy dzięki takiemu roz­wią­za­niu, które zna­cie rów­nież z naszych goli­szew­skich serów.

 

 

Tradycyjnie wytwarzane sery żółte dojrzewały wyłącznie na suchą skórkę, a następnie były zanurzane w parafinie. Niestety podczas konfekcjonowania w sklepach parafina kruszyła się, a sklepy wymuszały na producentach serów upusty za rzekomą utratę wagi produktu. Dlatego właśnie wielu serowarów zdecydowało się postawić na dojrzewanie sera w folii. Taka metoda ma wiele pozytywnych aspektów – sery dojrzewające w folii łatwiej pokroić w plastry, nie posiadają one tzw. osuszki, którą często odcinano, a do tego folia świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie sera przed wtórnym zakażeniem z zewnątrz. Poza tym dojrzewanie serów w folii przekłada się na ich większą dostępność w sklepach – to dla nas wyjątkowo ważne, ponieważ dzięki temu możecie cieszyć się wyjątkowym smakiem naszych wyrobów.

 

 

„sery dojrzewające w folii łatwiej pokroić w plastry, a do tego folia świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie sera przed wtórnym zakażeniem z zewnątrz.”

 

 

 

 

Wbrew powszechnej opinii sery dojrzewające w folii wcale nie mają gorszych walorów smakowych i zapachowych. Dobierając odpowiednio wyselekcjonowane startowe szczepy bakterii, oraz pozwalając serom dojrzewać przez okres od 4 do 8 tygodni, można otrzymać bardzo dobry wyrób – jak np. Boryna czy Jagna z Goliszewa.

 

 

 

Przez ostatnie 16 lat doskonaliliśmy technologię dojrzewania sera w folii. Prawidłowa obróbka oraz utrzymanie wysokich standardów higieny i jakości surowca pozwalają dziś naszym serom konkurować z najlepszymi produktami dostępnymi na rynku.

 

Obecnie wprowadzamy również sery z ochronną osłonką polioctanową – to pracochłonna metoda dojrzewania sera, ale dostosowujemy ją do warunków naszej dojrzewalni, dzięki czemu możemy uzyskać unikatowe walory smakowe, które różnią się od tych pochodzących od innych producentów.

 

 

Poznaj nasze sery