0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Czy ser można podawać niemowlętom?

20.01.2017

Każdy świeżo upieczony rodzic zwraca dużą uwagę na to, jakie produkty pojawiają się w diecie jego malucha. Czy wśród nich może znaleźć się ser żółty? Odpowiadamy na to pytanie!

 

Ser żółty jest świetnym źródłem wapnia oraz pełnowartościowego białka. Zawiera również witaminy A i D oraz te z grupy B – głównie witaminy B2 i B12. Czy można więc podawać go niemowlętom? Tak, ale nie wszystkim i tylko pod pewnymi warunkami.

 

“Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań, by wprowadzić żółty ser do diety Twojego niemowlaka.”

Według specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii wprowadzanie sera żółtego do diety niemowlaka można rozpocząć wtedy, gdy dziecko potrafi już gryźć lub przeżuwać. Zazwyczaj jest to około 9. miesiąca życia, choć to kwestia bardzo indywidualna i w wielu przypadkach ten moment w może nadejść nieco wcześniej lub później. Niektórzy pediatrzy zalecają jednak poczekać z pierwszą porcją sera do czasu, gdy maluch ukończy rok. Kiedy jest więc ten właściwy moment? Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań, by wprowadzić żółty ser do diety Twojego niemowlaka.

 

Jeśli zdecydujesz się na ten krok, upewnij się, że Twój maluch nie miał wcześniej żadnych reakcji alergicznych na inne produkty, które są już częścią jego jadłospisu, np. na warzywa i owoce. Ser podawaj stopniowo i w niewielkich ilościach– najlepiej pokrój go na małe kawałeczki i zaserwuj dziecku jako przekąskę. Zwróć też uwagę na rodzaj sera, jaki podajesz. Sięgaj po te delikatne, np. po Antka z Goliszewa, unikaj pleśniowych, tych o intensywnym smaku i z dużą ilością soli. Koniecznie wybieraj sery z mleka pasteryzowanego – masz wtedy pewność, że nie ma w nich bakterii Listeriamonocytogenes, mogących być przyczyną poważnego zatrucia pokarmowego, które u niemowląt może grozić nawet śmiercią. Pamiętaj jednak, że ser nie powinien pojawiać się w jadłospisie niemowlaka zbyt często, ponieważ jest on produktem tłustym i wysokokalorycznym.

Poznaj nasze sery