0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

Jak skomponować deskę serów

15.03.2018

Szy­ku­jąc więk­sze przy­ję­cie czy kola­cję w gro­nie przy­ja­ciół, warto pomy­śleć o tym pro­stym w przy­go­to­wa­niu, a jed­no­cze­śnie bar­dzo atrak­cyj­nym poczę­stunku. Jakie sery wybrać i z czym naj­le­piej je połą­czyć? Dzięki naszym pod­po­wie­dziom każdy bez pro­blemu pora­dzi sobie z takim zada­niem.

 

 

Na pomysł żeby różne gatunki sera podawać jako oddzielne danie, wpadli oczywiście miłośnicy tych specjałów – Francuzi. Mają oni w zwyczaju delektować się nimi każdego dnia podczas wieczornego posiłku, serwując je po daniu głównym, przed deserem. Tak też dyktują zasady savoire vivre. Jednak w dobie kuchni fusion i mieszania smaków i aromatów, deska serów w towarzystwie dobrego wina, śmiało może być główną, a nawet jedyną atrakcją podczas spotkania towarzyskiego.

 

 

Drewno, kamień czy szkło      

Jak sama nazwa wskazuje sery tradycyjnie podaje się na drewnianej tacy. Jednak równie atrakcyjnie prezentują się one na tacach kamiennych, np. łupkowych, nie tracąc przy tym nic ze swoich walorów smakowych. Lepiej darować sobie serwowanie na plastikowych lub szklanych paterach. Sery szybciej na nich schną, topią się lub „pocą”.
Bardzo istotna jest wielkość deski, na której zamierzamy ułożyć sery. Poszczególne ich gatunki nie powinny się do siebie przylegać. Muszą mieć czym oddychać, aby zapachy, smaki nie przenikały się wzajemnie. Sery dojrzałe i bardzo aromatyczne podaje się na oddzielnej desce. Jeśli mamy zamiar ułożyć na desce większe kawałki, dobrze byłoby do każdego rodzaju sera przygotować osobny nożyk.

 

 

Kolejność ma znaczenie

Sery okrągłe, kwadratowe, w formie piramidy i stożka kroi się jak tort. Sery podłużne – w plastry, małe okrągłe serki na pół, zaś trójkątne ukośnie. Na małych deskach układa się 3 gatunki sera, na większych 5, a na największych do 8.  Poszczególne kawałki powinny mieć wielkość około 30 dag. Przy komponowaniu naszego dania można posłużyć się dowolnym kluczem, np. tworząc kompozycję serów z różnych rodzajów mleka lub serów pochodzących z kilku krajów czy regionów. Sposób umiejscowienia poszczególnych gatunków również ma znaczenie, zwłaszcza jeśli na spotkaniu pojawią się prawdziwi miłośnicy serów. Byle jaki układ nie zrobi na nich dobrego wrażenia. Ale jeśli zastosujemy kolejność od serów młodszych, delikatnych, poprzez te o umiarkowanym smaku i zapachu, zaś na koniec zostawimy te najbardziej aromatyczne i najcięższe, pokażemy, że co nieco znamy się na rzeczy. Aby ułatwić gościom degustację, poszczególne kawałki można ułożyć na planie koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, albo od prawej do lewej.

 

 

Deska z Goliszewa

Stosując się do powyższych zaleceń, idealna deska serów z Goliszewa mogłaby wyglądać na przykład tak. Na początek podniebienia naszych gości oczarujmy kremowym, maślanym Butterkäse, tuż za nim postawmy na delikatny smak z nutą olchowego dymu. To Mozzarella Wędzona. W bardziej wyraziste doznania wprowadzi biesiadników ser Antek z ledwo wyczuwalną słodyczą, a Mimmolle à la française o charakterystycznej, pomarańczowej barwie będzie wspaniałym urozmaiceniem nie tylko smakowym, ale i estetycznym. I nie ma lepszego zakończenia dla tej kompozycji jak Grand Master – wyrazisty, ostry, wykwintny. Pamiętajmy o tym, aby sery wyjąć z lodówki na ok. godzinę przed przyjęciem. Będą miały wtedy najlepszy smak i aromat. Żeby nie wyschły zbyt szybko, kroimy je tuż przed podaniem.

 

 

Dodatki do serów

Aby nasza deska serów ładnie się prezentowała, a jednocześnie pozwoliła cieszyć się różnorodnymi kombinacjami smaków, pomyślmy też o dodatkach. Z serami dobrze komponują się soczyste owoce. Mogą to być jabłka, winogrona, gruszki. Świetnie pasują również bakalie – suszone morele, śliwki, orzechy. Koneserzy polecają także oliwki, kapary, suszone pomidory, a nawet seler naciowy. W okolicy zawsze warto ustawić koszyk z pieczywem – chrupiąca bagietka czy ciemny chleb dobrej jakości będzie fantastycznym dopełnieniem serwowanego posiłku. Do większości serów będzie pasować wytrawne wino o delikatnym aromacie. Jeśli na stole królują sery ciężkie, wtedy lepszym wyborem będzie wino o mocniejszym smaku. Ale o tym już przy innej okazji

 

 

Poznaj nasze sery