0%
Opowieść o naturalnie dojrzałym smaku,
potrzebuje chwili by dojrzeć.
< Wróć do listy wpisów

7 faktów o mozzarelli

15.03.2018

 było wstawione w tag tytułu i stędJest jed­nym z naj­bar­dziej zna­nych serów na świe­cie. Ucho­dzi za sym­bol Włoch i zami­ło­wa­nia miesz­kań­ców tego kraju do dobrej kuchni. Jeśli chce­cie dowie­dzieć się skąd pocho­dzi moz­za­rella i co oznacza ta nazwa oraz poznać inspi­ru­jące połą­cze­nia sma­ków, zapra­szamy do lek­tury.

 


Skąd ta nazwa?

Tradycyjnie mozzarella ma różne kształty: kulki, małe kęski (i bocconcini) lub warkocz (la treccia). Powstają z plastycznej masy serowej, którą podgrzewa się, ugniata i rozciąga, aż do uzyskania charakterystycznej “nitkowatej” konsystencji. Potem następuje cięcie i nadanie właściwej formy. Od tej właśnie czynności pochodzi nazwa sera. Bo po włosku “mozzare” znaczy “ciąć”.

 

Pierwszy ślad

Najstarszy dokument, w którym pojawia się nazwa “mozzarella”, pochodzi z XVI wieku i został napisany przez papieskiego kucharza Pietro Andrea Mattioli. Ale istnieje jeszcze wcześniejszy przekaz, pochodzący z XII wieku, który opisuje jak mnisi z klasztoru benedyktynów z Kapui podejmowali gości kawałkiem sera o nazwie “mozza”. Pisano, że był przygotowywany według “dawnej receptury”, stąd można przypuszczać, że już wtedy miał długą tradycję.

 

Nie tylko z bawolego mleka

Tradycyjna mozzarella wytwarzana była na południu Włoch w regionie Kampania (Neapol, Caserta, Salerno). Do jej produkcji używano wyłącznie mleka bawolic rasy śródziemnomorskiej. Ich mleko, w porównaniu z krowim, zawiera dwa razy więcej białka i tłuszczów, w tym nienasyconych, takich jak kwas oleinowy. W latach 40. ubiegłego wieku na północy zaczęto wytwarzać mozzarellę z mleka krowiego. Taka jego odmiana ma pełne prawa do nazwy. Tak orzekła również Komisja Europejska.

 

Czasem “fior di latte”

Obecnie mozzarellę najczęściej robi się z mleka krowiego lub mieszanki krowiego z bawolim. Mozzarella wytwarzana z mleka od krowy dla odróżnienia nazywana była “fior di latte”. Współcześnie niektóre zakłady mleczarskie czy producenci pizzy nadal używają tej dawnej nazwy.

 

Ani light ani bomba kaloryczna

Niektórzy myślą, że mozzarella jest “chudym” serem. To błąd! W rzeczywistości wytwarzana jest z pełnotłustego mleka. Ale ponieważ jest świeżym serem, który szybko dojrzewa i jest bardziej wodnisty, zawiera stosunkowo mniej kalorii niż starsze, bardziej gęste sery.

 

Najważniejszy włoski produkt eksportowy

Mozzarella jest jednym z najbardziej znanych w świecie serów “made in Italy”. Znana jest nie tylko w Europie, gdzie jej konsumpcja stale rośnie, ale również w najbardziej odległych zakątkach świata, takich jak Nowa Zelandia czy Korea Południowa. Co ciekawe Włosi są dopiero na trzecim miejscu w światowym rankingu miłośników mozzarelli. Najwięcej jedzą jej Amerykanie, następnie Brazylijczycy. Na czwartym miejscu są Niemcy, a na piątym Kanadyjczycy.

 

Smakuje świetnie z owocami

Najbardziej popularnym daniem z mozzarellą jest oczywiście “sałatka caprese” z pomidorami, oliwą i bazylią. Ale warto spróbować również innych kompozycji, w tym z owocami. Plasterki mozzarelli przełożone plastrami grejpfruta czy kiwi są naprawdę pysznym deserem. Znawcy dobrej kuchni polecają też szaszłyki z kosteczek mozzarelli połączonych z winogronami, jeżynami lub pokrojonym na kawałki arbuzem czy melonem.

 

 

Poznaj nasze sery